Budowa domu na zgłoszenie to nowość, z której możesz skorzystać, budując dom bez pozwolenia na budowę, kierownika budowy oraz dziennika budowy. 3 stycznia 2022 przyniósł nowelizację przepisów Prawa Budowlanego. Nowe przepisy umożliwiłają indywidualnym inwestorom ograniczenie formalności związanych z budową własnego domu. W artykule tym skupię się na aspektach związanych ze zgłoszeniem budowy domu po nowelizacji Ustawy oraz odpowiem na najczęstsze pytania dotyczące budowy domu zadawane przez internautów.
Co potrzebujesz, aby wybudować dom na zgłoszenie?
W przypadku, w którym Twoja działka nie jest objęta miejscowym planu zagospodarowania przestrzennego, przed zgłoszeniem budowy domu należy uzyskać stosowną decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki uproszczonej procedurze wydawania decyzji o warunkach zabudowy możesz ją uzyskać już w terminie 21 dni od daty złożenia wniosku.
Po przygotowaniu kompletu dokumentów, możesz zgłosić budowę Twojego nowego domu. Jeżeli po 30 dniach od zgłoszenia budowy domu nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi ze strony Urzędu, potraktuj tę informację jako „milczącą zgodę” na budowę domu. Po tym czasie możesz zgłosić się do Urzędu po Projekt budowlany uzbrojony w odpowiednie pieczątki, potwierdzające przyjęcie zgłoszenia. Możesz również poprosić urzędnika o wydanie zaświadczenia braku sprzeciwu do budowy domu, nie jest ono jednak niezbędne do rozpoczęcia budowy.
Nie wiesz jakie odległości powinieneś zachować od granicy z działką sąsiada? Zapoznaj się z naszym artykułem blogowym, w którym odpowiadamy na to pytanie. Odległość domu od sąsiada – jaką odległość należy zachować budując dom lub biuro?
Dom bez formalności, czyli dom na zgłoszenie możesz wybudować, jeżeli;
Jeżeli budowa Twojego domu łamie jakiekolwiek z powyższych postanowień, nie będziesz kwalifikował się do budowy domu na zgłoszenie, a zatem do budowy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
W II kwartale 2022 roku Ustawodawca udostępni inwestorom bazę gotowych oraz w pełni bezpłatnych projektów typowych domów na zgłoszenie. Będą to projekty gotowe, które uprawniony projektant będzie mógł zaadaptować na terenie Twojej działki zgodnie z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jeżeli interesuje Cię temat darmowych projektów domów na zgłoszenie, zapoznaj się z wynikami konkursu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który wyróżnił najlepsze koncepcje projektowe na budowę ekologicznego domu na zgłoszenie o wysokich walorach estetycznych oraz funkcjonalnych. To właśnie one mają być pierwowzorem dla kolejnych projektów typowych na zgłoszenie.
Jeżeli żaden z projektów typowych nie przypadnie Ci do gustu, możesz zdecydować się na indywidualny projekt architektoniczno-budowlany. Na pytanie, czy warto zdecydować się na indywidualny projekt domu, wszystko zależy od Twoich oczekiwań oraz możliwości finansowych. Projekt indywidualny będzie kosztował Cię od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decydując się na projekt indywidualny, możesz mieć jednak pewność, że architekt zaprojektuje dom w pełni dostosowany do Twoich potrzeb, czego nie zagwarantuje Ci żaden projekt typowy.
Na tym etapie musisz zastanowić się, czy nie lepiej zdecydować się na projekt domu o nieco większej powierzchni zabudowy. Narzucenie projektantowi maksymalnej powierzchni zabudowy stanowi dla niego duże ograniczenie. Wybierając renomowanego architekta możesz nie wykorzystać w pełni jego potencjału, a zatem przepłacisz za projekt.
Pamiętaj, że koszt projektu domu na zgłoszenie do 70 m2 nie musi być tańszy od projektu domu o większej powierzchni. Potocznie mówiąc, architekt musi się dużo bardziej nagłówkować z upchnięciem wszystkie pomieszczenia w małej bryle niż w przypadku standardowego domu o większych gabarytach, który musi uzyskać pozwolenie na budowę.
Wielu inwestorów planujących budowę domu na zgłoszenie zastawia się, czy zatrudniać kierownika budowy do budowy domu. Ustawodawca dał bowiem możliwość przejęcia funkcji kierownika budowy bezpośrednio przez inwestora. Daje to możliwość budowy domu bez kierownika budowy oraz bez konieczności prowadzenia dziennika budowy.
Kierownik budowy to osoba, która odpowiada ściśle określonym funkcjom na budowie. Zatrudniając doświadczonego kierownika budowy, korzystasz ze zdobytej przez niego wiedzy oraz doświadczenia zawodowego wypracowanego w trakcie kilkudziesięcioletniego prowadzenia robotami budowlanymi. To kierownik budowy bierze odpowiedzialność karną, jak i cywilną za bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.
Jeżeli pytasz, czy warto zatrudnić kierownika budowy do budowy domu na zgłoszenie z całą odpowiedzialnością, odpowiadam- tak. W przypadku, kiedy nie jesteś budowlańcem z krwi i kości i nie posiadasz doświadczenia w budowie domów, odpuść. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia uprawnionego inżyniera budowy. To on zadba o to, żeby wszystkie prace były wykonywane zgodnie z Prawem Budowlanym, wiedzą techniczną oraz sztuką budowlaną. Funkcja kierownika budowy będzie Cię kosztowała, ale wydatek 2 000 – 3 000 zł jest niczym w porównaniu do odpowiedzialności, jaką bierze na swoje barki kierownik budowy, prowadząc Twoją budowę.
Niezależnie od tego, czy planujesz budowę domu na zgłoszenie, czy na pozwolenie na budowę, przed przystąpieniem do prac powinieneś zapewnić:
Są to podstawy, jednak warto zadbać o odpowiednią organizację placu budowy. Pozwala ona na optymalizację czasu budowy domu oraz problemów komunikacyjnych na placu budowy. Jeżeli jesteś ciekaw, ile trwa budowa domu, zapoznaj się z wcześniej przygotowanym przez nas artykułem: Czas potrzebny do budowy domu – ile buduje się dom w 2022 roku?
W zależności od tego, czy zdecydujesz się skorzystać z usług profesjonalnej firmy budowlanej, czy zamierzasz budowę domu osobiście, w pierwszej kolejności powinieneś zająć się wyznaczeniem osi budynku, korzystając z usług uprawnionego geodety. Po wyznaczeniu osi budynku możesz przystąpić budowy domu do stanu surowego otwartego, uwzględniającego wykonanie:
Bibliografia:
Artykuł opracowali Krzysztof Ostrowski oraz Przemysław Szalek.
Copyright © Coolship. Wszelkie prawa zastrzeżone.