Jednym z pierwszych pytań, jakie nasuwają się przed rozpoczęciem swojej przygody z budową, są pytania o ilość potrzebnej stali zbrojeniowej, niezbędnej do wykonania fundamentów.
Stosowanie stali zbrojeniowej ma na celu polepszeniu właściwości betonu oraz zwiększeniu jego trwałości. Do zalet stosowania stali żebrowanej do konstrukcji wykonanych z betonu zaliczamy:
Stal zbrojeniowa jest jednym z kluczowych elementów, jakie należy zakupić już w pierwszych etapach każdej budowy. Stal stanowi istotny koszt wykonania fundamentów, a zatem nie dziwią pytania o przeciętne jej zapotrzebowanie. W artykule tym opisujemy ilość potrzebnej stali zbrojeniowej do wykonania domu o powierzchniach 80, 100, 120 oraz 150 metrów kwadratowych, zarówno w wersji na ławach fundamentowych, jak i płycie fundamentowej.
Wymagana ilość zbrojenia fundamentów zależy w głównej mierze od technologii ich wykonania, lokalizacji inwestycji, wysokości budynku, spadku dachu, jego rozpiętości, parametrów technicznych gruntu oraz możliwości wystąpienia szkód górniczych na planowanym terenie inwestycji. Dodatkowo projektując fundamenty oraz ilość niezbędnej stali zbrojeniowej konstruktor bierze pod uwagę układu konstrukcyjny budynku, ilości ścian nośnych oraz wielu innych szczegółów technicznych.
Nie jest zatem możliwe określenie uniwersalnej ilości stali zbrojeniowej dla każdego typu budynków. W artykule tym skupię się na budynkach jednokondygnacyjnych z poddaszem użytkowym, prostej bryle oraz standardowych warunkach gruntowych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile obecnie kosztuje wykonanie fundamentów? Zapoznaj się z tym artykułem blogowym, w którym szczegółowo opisaliśmy ceny wykonania fundamentów:
Ile kosztuje wykonanie fundamentów? Poznaj cenę wykonania fundamentów
Jako specjaliści z dziedziny budownictwa ogólnego, zajmujemy się wykonawstwem fundamentów pod hale od ponad 20 lat. Czas, jaki poświęciliśmy na zdobywanie doświadczenia oraz podwyższenia swoich kwalifikacji umożliwił nam kompetencje, oraz fachowe doradztwo w tej dziedzinie.
Ilość zbrojenia stóp fundamentowych zależy w głównej mierze od rozpiętości hali, rozstawu osiowego słupów głównych, wysokości hali oraz od tego, czy w hali będzie występowała suwnica, antresola lub dodatkowe piętro.
Najczęściej zbrojenie stóp fundamentowych wykonuje się z wykorzystaniem siatki zbrojeniowej oraz jest to zbrojenie dołem. W tym celu stosuje się najczęściej pręty fi12 z oczkiem co 15 – 20 centymetrów. W przypadku hal wyposażonych w suwnice, zbrojenie stóp fundamentowych wykonuje się dołem oraz górą, a co za tym idzie, ilość zbrojenia w przypadku hal z suwnicą jest dwukrotnie większa na każdy metr kwadratowy stopy fundamentowej.
Ostatecznie ilość zbrojenia stalowego pod hale uzależniona jest od samych gabarytów fundamentów, a zatem do oszacowania ilości stali zbrojeniowej konieczne są założenia co do ilości stóp fundamentowych, ich wymiarów, szerokości ław fundamentowych oraz wysokości murku podwalinowego.
Najczęściej ilość stali zbrojeniowej potrzebnej do wykonania fundamentów pod hale wynosi:
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądają fundamenty pod hale, zapoznaj się z tymi artykułami blogowymi:
Fundamenty pod hale – ich rodzaje, zastosowanie oraz opis technologii
Zbrojenie ławy fundamentowej wykonuje się najczęściej z wykorzystaniem 4 prętów żebrowanych fi12, spiętych strzemionami wykonanymi z pręta fi6 co 30 centymetrów.
Obliczenie ilości zbrojenia takiej ławy fundamentowej, mimo że wydaje się skomplikowane, w rzeczywistości jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy w tym celu pomnożyć czterokrotnie długość ławy fundamentowej przez wagę pręta fi12. Wynosi ona 0,89 kilograma na każdy metr bieżący zbrojenia, co daje około 3,6 kilogramów zbrojenia na każdy metr ławy fundamentowej. Obliczając wagę prętów zbrojeniowych należy przyjąć również zakład prętów, który powinien wynieść około 50 cm długości. W tym celu warto doliczyć drobny zapas stali zbrojeniowej, który średnio wynosi do około 5%.
Kolejnym elementem zbrojenia ław fundamentowych są strzemiona. Wagę strzemion możesz obliczyć dzieląc długość ławy fundamentowej wyrażonej w centymetrach przez 30, czyli przez rozstaw strzemion (wyrażony również w centymetrach). Otrzymany wynik należy pomnożyć następnie przez 0,2 kilograma, czyli wagę pojedynczego strzemiona o wymiarach 40×30.
Długość ławy fundamentowej zależy od indywidualnego projektu, długości, szerokości budynku oraz ilości ścian nośnych. Można w przybliżeniu przyjąć, że średnio na każdy metr kwadratowy powierzchni zabudowy domu lub biura przypada około 0,5 metra bieżącego ławy fundamentowej, a zatem ilość potrzebnej stali zbrojeniowej potrzebnej do budowy domu lub biura prezentuje się następująco:
Powierzchnia zabudowy: | Długość ławy fundamentowej: | Zbrojenie fi12 (kg) | Zbrojenie fi6 (kg) |
80 metrów kwadratowych | 40 metrów bieżących | 170 kilogramów | 55 kilogramów |
100 metrów kwadratowych | 50 metrów bieżących | 210 kilogramów | 60 kilogramów |
120 metrów kwadratowych | 60 metrów bieżących | 250 kilogramów | 65 kilogramów |
150 metrów kwadratowych | 75 metrów bieżących | 310 kilogramów | 100 kilogramów |
Nasze wskazówki pozwolą Ci oszacować przybliżoną ilość oraz wartość stali zbrojeniowej, jaką będziesz potrzebować do wykonania ław fundamentowych. Ułatwi Ci to oszacowanie kosztów wykonania fundamentów oraz zaplanowania wydatkowania.
Płyty fundamentowe z każdym rokiem zyskują kolejnych swoich zwolenników. Dzieje się tak, ponieważ płyty fundamentowe to najlepsze rozwiązanie w przypadku budów, na których działkach występują szkody górnicze, wysoki poziom wód gruntowych oraz grunty charakteryzujące się słabą nośnością. Pamiętaj jednak, że wykonując płytę fundamentową, koszt jej wykonania będzie znacznie przewyższał standardowy fundament wykonany na klasycznej ławie fundamentowej.
O jakich różnicach mowa? W przypadku standardowego budownictwa mieszkaniowego, zbrojenie płyty fundamentowej wykonuje się najczęściej za pomocą siatki zbrojeniowej wykonanej od fi8 do fi16 z oczkiem co 10 do 20 centymetrów. Zbrojenie płyty fundamentowej w tym przypadku może być wykonane dołem lub dołem oraz górą w 2 warstwach. Dobór odpowiedniej siatki zbrojeniowej oraz jej ilości zależy od obciążeń, nośności gruntu oraz parametrów charakterystycznych budynku.
Obliczając ilość potrzebnej siatki zbrojeniowej wziąłem pod uwagę najbardziej standardowe zbrojenie płyty fundamentowej, czyli zbrojenie dołem wykonane z siatki fi12 z oczkiem co 15cm. Waga 1 metra kwadratowego takiej siatki wynosi 11,84 kilogramów na każdy metr kwadratowy. Wiedząc to w łatwy sposób możemy obliczyć ilość potrzebnego zbrojenia płyty fundamentowej oraz w późniejszym czasie porównać je do ilości zbrojenia ławy fundamentowej.
Powierzchnia zabudowy: | Ilość potrzebnego zbrojenia fi12: |
80 metrów kwadratowych | 1 000 kilogramów (1t) |
100 metrów kwadratowych | 1 250 kilogramów (1,25t) |
120 metrów kwadratowych | 1 500 kilogramów (1,5t) |
150 metrów kwadratowych | 1 870 kilogramów (1,87t) |
Jak widzisz, waga zbrojenia płyty fundamentowej jest znacznie większa niż w przypadku zbrojenia fundamentów na ławach. Wykonując płytę fundamentową należy zakupić oraz zabudować ponad 4-krotnie większą ilość zbrojenia niż w przypadku fundamentu na ławach.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat plusów oraz minusów płyty fundamentowej? Zapraszam Cię do zapoznania się z tym artykułem, w którym opisaliśmy najistotniejsze zalety oraz wady płyt fundamentowych.
Opracowanie przygotowali Krzysztof Ostrowski oraz Przemysław Szalek.
Copyright © Coolship. Wszelkie prawa zastrzeżone.