Proces budowy hali jest niezwykle złożony i wymagający. To w głównej mierze od podejścia projektanta oraz przyjętego schematu statycznego konstrukcji zależeć będzie ciężar konstrukcji, jak i wymiary fundamentu oraz ilość zbrojenia.
Często pytacie nas, które rozwiązanie będzie lepsze: płyta fundamentowa, czy fundament oparty na stopach fundamentowych. Zależy to przede wszystkim od charakterystycznych parametrów Twojej działki, a konkretnie gruntu.
Płyty fundamentowe pod hale są ciekawą alternatywą dla inwestorów, którzy planują jej budowę na terenach zalewowych, oraz gruncie charakteryzującym się słabą nośnością. Jest to jednak technologia znacznie droższa i bardziej wymagająca. W artykule tym znajdziesz odpowiedź, kiedy warto rozważyć wykonanie płyty fundamentowej pod hale, poznasz również plusy i minusy oraz podstawowe różnice pomiędzy fundamentem na stopach a płytą fundamentową.
Fundament jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych hali, który przeciwdziała wszystkim siłom, jakie na nią oddziałują. Należą do nich w głównej mierze:
Obciążenia zmienne: ruchy maszyn oraz urządzeń generujących ruch, drgania, wibracje, ciężar magazynowanych elementów,
Obciążenia stałe: wiatr, śnieg, ciężar własny elementów konstrukcyjnych hali oraz obciążenia wyjątkowe, takie jak: huragany, pożary, uszkodzenie mechaniczne istotnych elementów konstrukcyjnych.
Ostatecznie to nie tylko konstrukcja główna budynku, ale również fundament wpływa na trwałość, bezawaryjność oraz bezpieczeństwo hali, jak i osób w niej przebywających. W zależności od tego, na jakiej działce zamierzasz wybudować swoją halę, fundament pod halę będzie wyglądał inaczej. Projektując fundamenty, konstruktor analizuje szczegółowo wszystkie parametry gruntu, do których należą:
Fundament stanowi podporę dla całej konstrukcji nadziemnej hali, który musi przeciwdziałać wszystkim obciążeniom oraz czynnikom szkodliwym dla betonu, do których należą: wilgoć, zmienny poziom wód gruntowych, działanie kwasów, soli oraz zasad. To właśnie szczegółowa analiza parametrów gruntowych działki oraz procesów technologicznych, jakie planujesz wykonywać, pozwala odpowiedzieć na pytanie, jak powinien wyglądać fundament.
Chcesz dowiedzieć się więcej ciekawych informacji na temat betonu oraz jego zastosowania? Zapoznaj się z tym artykułem, w którym opisaliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące betonu: Beton – najczęściej zadawane pytania.
Głównymi zaletami płyt fundamentowych pod hale jest równomierne rozmieszczenie obciążeń pod całą powierzchnią hali, jak i niezawodność izolacji przeciwwodnej oraz termicznej. Dobrze wykonana płyta fundamentowa całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych, co istotnie wpływa na koszt późniejszej eksploatacji budynku oraz jego ogrzewania.
Płyta fundamentowa pod halę sprawdzi się idealnie w przypadku hal, w których istnieje ryzyko wystąpienia szkód górniczych, jak i w przypadku wystąpienia trudnych warunków gruntowych, do których należą: wysoki poziom wód gruntowych oraz grunt słabonośny.
Duża sztywność płyty fundamentowej, jak i duży ciężar beton oraz zbrojenia sprawiają, że płyta fundamentowa stanowi nierozerwalną z gruntem kotwicę, chroniącą halę przed wichurami oraz śnieżycami. Wyższy poziom posadowienia płyty fundamentowe sprawia również, że nie jest ona tak bardzo narażona na szkodliwe działanie wody gruntowej.
Nie jest jednak tak, że hala posadowiona na płycie fundamentowej jest wolna od wad. Płyty fundamentowe są droższe w wykonaniu od standardowych fundamentów wykonanych na stopach fundamentowych od około 30 do 50 procent.
Dodatkowo stosownie większej ilości betonu oraz zbrojenia związane jest z większą szkodliwością dla środowiska naturalnego, co kłóci się z polityką „eko” największych korporacji.
Fundament oparty na stopach jest najczęściej stosowaną technologią wykonania fundamentów pod hale. Dlaczego tak się dzieje? W głównej mierze z uwagi na niską cenę wykonania. Wykonanie stóp fundamentowych pod poszczególnymi słupami generuje oszczędności nie tylko betonu oraz zbrojenia, ale również czasu wykonania.
Fundament stopowy daje również większe możliwości optymalizacji przyjętych rozwiązań. Jeżeli jako inwestor planujesz zastosowanie suwnicy na niewielkiej części Twojej hali, wystarczy, że w rejonie jej oddziaływania wykonasz stopy fundamentowe odpowiednio większe, które będą przeciwdziałać dodatkowym siłom, jakie generuje suwnica. Sprawi to, że przepłacisz za żaden centymetr swojej hali.
Chcesz dowiedzieć się, jakie wymiary ma standardowy fundament pod halę stalową? Zapoznaj się z tym artykułem: Wymiary fundamentów pod hale.
Pamiętaj, że dobrze zaprojektowany fundament zapewni bezpieczeństwo Tobie oraz Twoim pracownikom, niezależni od technologii na jaką się zdecydujesz. Zarówno fundament oparty na stopach, jak i płyta fundamentowa są technologiami równorzędnymi pod względem bezpieczeństwa, a różni wynikają jedynie z technologii wykonania oraz projektowania.
Najczęściej tereny przeznaczone pod budownictwo przemysłowe są niezwykle tanie oraz atrakcyjne dla szerokiego grona inwestorów. Do terenów takich zaliczamy: strefy przemysłowe, strefy ekonomiczne oraz strefy inwestycyjne. Wszystkie te tereny mają jeden wspólny mianownik, a są to najczęściej skomplikowane warunkami gruntowe, do których należą występowanie: nasypów niekontrolowanych, gruntów organicznych, szkód górniczych, uskoków oraz pustek, wysokiego poziomu zwierciadła wód gruntowych.
Często pozornie niski koszt zakupu działki wiąże się w późniejszym czasie z koniecznością wykonania kosztownych wzmocnień gruntu, których koszt wykonania może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.
Budując halę na takich terenach, należy zwrócić szczególną uwagę na konieczność przygotowania terenu pod ich budowę. W tym celu przed zakupem takiej działki każdorazowo powinieneś poprosić o przekazanie badań geologicznych gruntu, a ich wyniki skonsultować je z fachowcem z dziedziny budownictwa. Możesz w tym celu udać się do doświadczonego geologa, konstruktora, kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego. Jeżeli sprzedający nie dysponuje takimi dokumentami, możesz zdecydować się na wykonanie ich na własny koszt. Badania geologiczne kosztują zaledwie od 2 do 5 tysięcy złotych netto, a więc wydaje się być to niewielkim kosztem, biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia gruntów skomplikowanych. Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiej działki, nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Badania geologiczne są podstawowym dokumentem wymaganym prawnie, na którego podstawie konstruktor wykonuje projekt posadowienia budynku na terenie działki.
Jeżeli jesteś właścicielem działki, na której występują skomplikowane warunki gruntowe oraz planujesz na jej terenie budowę hali, w pierwszej kolejności powinieneś udać się do biura projektowego o odpowiedniej specjalizacji. Dobór odpowiedniej technologii wzmocnień gruntu jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na koszt jego wykonania, ale przede wszystkim z uwagi na Twoje bezpieczeństwo.
W zależności od charakterystycznych parametrów Twojego gruntu oraz problemów, z jakimi przyjdzie Ci się borykać, konstruktor może zdecydować się wiele technologii dostosowania gruntu pod budowę hali. Należą do których:
Poszukujesz rzetelnego oraz sprawdzonego wykonawcy fundamentów pod swoją halę? Firma Coolship specjalizuje się w wykonawstwie fundamentów pod hale. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania szczegółowej oferty na roboty fundamentowe.
Opracowanie przygotowali Krzysztof Ostrowski oraz Przemysław Szalek.
Copyright © Coolship. Wszelkie prawa zastrzeżone.