Wysokie ceny budowy domu, jak i wysokie stopy procentowe zmuszają coraz większą część inwestorów do samodzielnej budowy domu. Kłopoty związane z uzyskaniem kredytu oraz lawinowy spadek zdolności kredytowych spowodował, że na budowę domu decyduje się coraz mniejsza część Polek i Polaków. Jak wygląda to w praktyce? Aktualnie na budowę domu decyduje się coraz mniej inwestorów. Spadek rozpoczętych budów w 2022 roku wynosi aktualnie 20% w porównaniu do roku ubiegłego, który to również nie należał łaskawych.
Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych, jaki stosuje się do budowy domu. Właśnie dlatego pytania o rodzaj betonu są tak często powtarzane w sieci. Oczywiste jest, że nie każdy urodził się inżynierem budownictwa. Wiedzę z tego zakresu jest wiedzą zdobywaną latami.
W artykule tym znajdziesz kluczowe informacje dotyczące wymaganych parametrów betonu do budowy domu. Dowiesz się jaki beton zastosować jako warstwę podkładową (chudy beton), jaki na fundament oraz strop.
Beton jest to połączeniem cementu, kruszywa oraz wody. Cement pełni w tym przypadku rolę spoiwa dla całej mieszaniny, która uzyskuje swoją pełną wytrzymałość po 28 dniach od jej wykonania. Mieszanina ta stanowi wielką reakcją chemiczną, podczas której beton przeradza się ze swojej lepko plastycznej konsystencji w ciało stałe o wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Beton charakteryzuje się dużą trwałością, wytrzymałością oraz ciężarem. Beton B25 waży około 2000 kg na każdy metr sześcienny, czyli kubik betonu.
Głównym atutem betonu jest wysoka odporność na wysokie temperatury oraz bardzo dobra wytrzymałość na ściskanie. To właśnie dzięki temu beton znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo gra istotną rolę dla inwestorów.
Wytrzymałość betonu określa się w jednostce ciśnienia, a dokładnie w Megapaskalach (MPa). Mierzenie wytrzymałości betonu w tej jednostce jest jednak nieintuicyjne dla wielu inwestorów. Jak zatem inaczej odczytywać wytrzymałość betonu, na przykład w kilogramach na centymetr kwadratowy?
1 MPa odpowiada wytrzymałości 10,20 kilogramów na każdy centymetr kwadratowy, a zatem faktyczna wytrzymałość beton B25 (C20/25) wynosi 255 kilogramów na każdy centymetr kwadratowy.
Oznaczenia betonu, chociaż wydają się skomplikowane, są proste i intuicyjne. Na wstępie opiszę różnicę pomiędzy betonem oznaczanym literą B na przykład B25 oraz betonem oznaczanym literą C, jak na przykład C20/25.
Prawdopodobnie będzie to dla Ciebie zaskoczenie, ale jest to nazwa tego samego betonu, charakteryzującego się dokładnie takimi samymi parametrami. Dlaczego zatem nosi dwie nazwy? Beton oznaczany literą B jest starym typem nazewnictwa zgodnie z Polskimi Normami. Ujednolicenie polskiej oraz europejskiej normy przyniosło zmianę nazewnictwa. Z Europejskiej normy można wyczytać nieco więcej informacji dotyczących wytrzymałości samego betonu. Pierwszy część nazwy betonu C20/25 jest dodatkową informacją, jaką można odczytać z jego nazwy. Jest to wytrzymałość walca o średnicy 15 cm, która wynosi w tym przypadku 20 MPa.
Jak wspomniałem wcześniej, wytrzymałość betonu mierzy się w MPa, a zatem im wyższa klasa betonu, tym większa będzie jego wytrzymałość. Beton B25 jest betonem o wytrzymałości 25 MPa.
Beton konstrukcyjny jest betonem stosowany do wznoszenia konstrukcji nośnej budynku, czego przykładem są:
Najczęściej stosowanym rodzajem betonu w tym celu jest beton B25 (C20/25), który dzięki dodatkowemu zbrojeniu stalowemu staje się nie tylko odporny na duże obciążenia na ściskanie, ale również rozciąganie. To właśnie zbrojenie stalowe sprawia, że dom będzie odporny na wichury oraz inne anomalia pogodowe.
Beton o mniejszych parametrach wytrzymałościowych (na przykład beton B10), stosowany jest najczęściej do stabilizacji podłoża oraz jego wzmocnienia. Taki beton potocznie nazywamy „chudziakiem” lub chudym betonem podkładowym.
Wytrzymałość betonu jest systematycznie badana w betoniarni na podstawie próbek w kształcie kostki sześciennej o wymiarach 15cm x 15 cm x 15 cm. Dzięki ciągłej kontroli betonu możesz mieć pewność, że beton który zamówisz, będzie posiadał wymagane parametry wytrzymałościowe.
Wielu z Was pyta o to, jaki beton warto zastosować do wykonania fundamentów? Każdego roku w internecie takie pytania pojawiają się ponad 7000 razy, a zatem odpowiedź jest kluczowa dla szerokiego grona internautów.
Jeżeli zastanawiasz się, czy wykonać fundamenty osobiście, czy zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy budowlanej zapoznaj się z tym artykułem blogowym, dowiesz się z niego jakie są aktualne ceny wykonania fundamentów, co pozwoli Ci podjąć decyzję, czy warto zdecydować się na profesjonalną firmę budowlaną do wykonania fundamentów. Jeżeli zdecydowałeś, że wykonasz fundamenty osobiście, nie zapomnij o fachowym zakupie materiałów budowlanych. Pełną listę materiałów potrzebnych do wykonania fundamentów znajdziesz na: Co kupić na fundamenty? Materiały konieczne do wykonania fundamentów.
Wykonując chudy beton podkładowy, stosuje się w tym celu beton B10 (C8/10). Standardowo grubość betonu podkładowego wynosi 10 cm. Potocznie nazywany „chudziak” pełni w tym przypadku rolę stabilizacji podłoża, co umożliwia równomiernie rozłożenie obciążeń na cały fundament, zwiększając tym samym bezpieczeństwo użytkowania całej konstrukcji.
Wykonując fundamenty, najczęściej wykorzystuje się w tym celu beton konstrukcyjny B25 (C20/25). Informację o wymaganiach stawianych dla betonu znajdziesz jednak w swoim projekcie technicznym konstrukcji żelbetowej. Bywa, że konstruktor podczas opracowywania projektu bazuje z różnych względów na betonie o wyższej wytrzymałości na ściskanie, przykładem czego niech będzie beton C30/37. Każdorazowo przed zakupem betonu powinieneś sprawdzić wytyczne stawiane dla betonu przez projektanta. Dlaczego jest to aż tak ważne? Im większe obciążenia tym większy powinien być przekrój konstrukcji żelbetowej lub zastosowana klasa betonu. W praktyce jednak beton o wyższej wytrzymałości ma swoje zastosowanie w przypadku dużych konstrukcji inżynieryjnych jak wiadukty, mosty itp.
W przeważającej większości przypadków jednak to właśnie beton B25 (C20/25) jest wykorzystywany do wykonania fundamentów oraz pozostałych konstrukcji nośnych domu. Jeżeli wykonujesz fundamenty w skomplikowanych warunkach gruntowych, warto zdecydować się na dodatek betonu szczelnego W8. Jego charakterystykę opiszę w dalszej części opracowania.
Jeżeli wykonałeś już fundamenty swojego domu, przydatny może okazać się dla Ciebie nasz artykuł opisujący wskazówki dotyczące ocieplenia fundamentów.
Jeżeli budujesz dom na terenach zalewowych lub w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, warto rozważyć zastosowanie betonu szczelnego W8. Pomoże on przeciwdziałać szkodliwemu działaniu wody oraz istotnie wpłynie na polepszenie izolacyjności przeciwwodnej, oraz przeciwwilgociowej Twojego domu. Beton wodoszczelny W8 uzyskuje się poprzez wzbogacenie mieszanki betonowej jeszcze na etapie jego produkcji w betoniarni. Ile to kosztuje? Dodatek do betonu W8 wynosi zaledwie od 10 do 20 złotych za każdy metr sześcienny betonu. Relatywnie niskim kosztem możesz otrzymać beton charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami izolacji przeciwwilgociowej.
W przypadku pełnej gruchy wynoszącej około 8 metrów sześciennych betonu koszt dodatku wodoszczelnego wyniesie od 80 do 160 złotych netto. Jest to niewiele biorąc pod uwagę aktualną cenę betonu, która wynosi aktualnie około 280 zł za metr sześcienny, a zatem około 2240 zł netto za każdą pełną gruchę.
Jak wspomniałem we wcześniejszej części opracowania, najczęściej cała konstrukcja żelbetowa domu wykonywana jest z betonu B25 (C20/25). Jest to beton konstrukcyjny o wysokiej wytrzymałości, która w zupełności odpowiada konstrukcji większości domów w Polsce. Sprawia to, że zarówno strop, jak i słupy żelbetowe powinieneś wykonać właśnie z tego betonu. Oczywiście w przypadku stropu oraz słupów nie ma konieczności stosowania dodatku wodoszczelnego W8.
Nie jest tajemnicą, że prowadzenie prac związanych z budową domu zimą jest dużo bardziej czasochłonna oraz kosztowna. Niemniej jednak przeprowadzenie procesu budowlanego w sezonie zimowym nie jest niemożliwa. Jak zatem bezpiecznie przeprowadzić proces betonowania?
Zacznijmy od tego, że betonowanie podczas silnych mrozów powyżej -15 stopni Celsjusza jest niemożliwe. W przypadku wyższych temperatur do -10 stopni Celsjusza w nocy (najzimniejszej części dnia) możesz rozważyć proces betonowania.
Musisz wiedzieć, że betonowanie w takich warunkach jest znacznie bardziej kosztowne niż standardowe betonowanie w sezonie wiosennym. W przypadku niskich temperatur konieczne będzie skorzystanie z dodatkowej usługi grzania betonu oraz wzbogacenia mieszanki o dodatki przeciwmrozowe. Skonsultuj wcześniej proces betonowania ze swoim kierownikiem budowy oraz betoniarnią, w końcu to właśnie z betoniarni otrzymasz gwarancję na beton.
Dodatki przeciwmrozowe oraz betonowanie w niskich temperaturach może negatywnie wpłynąć na jakość betonu oraz czas uzyskania swojej deklarowanej wytrzymałości. Sprawia to, że częstą praktyką jest stosowanie betonu o nieco lepszych parametrach na ściskanie. Przykładem niech będzie beton B30 lub B37, który nieco szybciej uzyska wymaganą wytrzymałość wynoszącą 25 MPa.
Jeżeli zastanawiasz się, czy warto rozpocząć budowę domu w 2023 roku, zapoznaj się z tym artykułem blogowym, w którym szczegółowo opisaliśmy aktualną sytuację na rynku budowlanym.
Artykuł opracowali Krzysztof Ostrowski oraz Przemysław Szalek.
Copyright © Coolship. Wszelkie prawa zastrzeżone.